Uratuj swoje zdrowie

Przy podejrzeniu nowotworu piersi należy wykonać takie badanie jak biopsja piersi. Na czym polega to badanie i jak się je wykonuje? Okazuje się, że wbrew pozorom nie ma się czego bać. Biopsja kojarzona jest z okropnym badaniem wymagającym hospitalizacji. Okazuje się, że teraz jest to o wiele prostsze i mniej inwazyjne niż kiedyś.

Jak wygląda takie badanie?

Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej i otrzymuje znieczulenie miejscowe. Nie jest wiec to zabieg bolesny. Po uwidocznieniu zmian za pomocą USG, zostaje w nią wprowadzona igła biopsyjna mammotomiczna, składająca się z części rurkowatej, w której znajduje się specjalny otwór zwany komorą biopsyjną.

Igła to jest połączona z urządzeniem o nazwie mammotom, który uruchamia system próżniowy, a następnie wciąga zmianę (zasysa ją niczym odkurzacz) do komory biopsyjnej. Biopsja piersi nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, dlatego niema się czego bać. Biopsja mammotomiczna stosowana jest w najlepszych ośrodkach onkologicznych w kraju. Potem mammotom uruchamia nóż rotacyjny, który wycina część tkanki znajdującą się wewnątrz igły. Następnie system podciśnieniowy wysysa pozostały fragment tkanki na zewnątrz igły. Teraz lekarz może pobrać kolejne zmienione chorobowo fragmenty. Te już pobrane zostają odprowadzone do specjalnego pojemnika. Pobrany materiał jest przesyłany do badania hisotopatologicznego. Takie badanie daje potem sto procent pewności co do wyniku. Potrzebny wycinek pobiera się w znieczuleniu miejscowym, biopsja piersi trwa około 20 minut, a uzyskana próbka z blisko stuprocentową pewnością pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Po biopsji pacjentka ma założony plaster i opatrunek uciskowy na piersi wraz z kompresem chłodzącym, który zdejmuje się po 24 godzinach. po tego rodzaju biopsji pacjenci nie muszą zostawać w szpitalu. Pacjentka ubiera się i po prostu idzie spokojnie do domu. Wskazanie przez lekarza do wykonania biopsji nie jest oczywiście wyrokiem. Wiele z wykonywanych biopsji daje wynik negatywny, a nawet większość z nich. Lepiej jednak sprawdzić i mieć pewność ,że ze zdrowiem wszystko jest w porządku.