Zespół Cushinga

Wśród kobiet coraz częściej można spotkać się z zespołem Cushinga. Zespół ten każdy dobry endokrynolog Gdańsk powinien rozpoznać bez większych problemów. Spowodowany jest on podwyższonym poziomem kortyzolu (naturalnego hormonu wytwarzanego w nadnerczach, potocznie nazywany hormonem stresu, będącego najpopularniejszym przedstawicielem glikokortykosteroidów) w surowicy krwi. Zespół Cushinga może przybrać dwie postacie.

Pierwsza z nich jest postacią zależną od ACTH (hormon adrenokortykotropowy), gdzie ACTH jest nadmiernie wydzielane przez gruczolaka przysadki mózgowej. Tą postać nazywamy chorobą Cushinga. Druga postać natomiast jest niezależna do ACTH, mającą swoje podłoże w chorobach kory nadnercza. Na pierwszy rzut oka wygląda to skomplikowanie, jak więc endokrynolog Gdańsk może przypuszczać, iż ma do czynienia z zespołem Cushinga, niezależnie od postaci w której występuje? Już pobieżne, wizualne badanie ciała pacjentki może go utwierdzać w tym przekonaniu. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest niewątpliwie tzw. otyłość cushingoidana,polegająca na gromadzeniu się tkanki tłuszczowej na twarzy, tułowiu, w okolicach nadobojczykowych czy też w obrębie karku. Nie można bagatelizować rozstępów, mogących pojawić się w okolicach brzucha, piersi, ud czy też pośladków. Zespół Cushinga to także zaburzenia miesiączkowania, cykl miesiączkowy bywa bardzo nieregularny, może nastąpić znaczny wzrost krwawienia miesiączkowego lub też jego niemalże zanik. Kolejnym zaburzeniem o którym jednak większość pacjentek wstydzi się rozmawiać, są zaburzenia emocjonalne. W najłagodniejszej postaci mówimy tutaj o zaburzeniach snu czy też upośledzeniu funkcji poznawczych, nierzadkie są jednak przypadki wystąpienia depresji. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi również jest jednym z objawów zespołu Cushinga. Endokrynolog Gdańsk bez większych problemów będzie wiedział, jak powinna wyglądać diagnostyka pacjenta, u którego podejrzewa tę jednostkę chorobową.

Skąd się więc bierze zespół Cushinga? Zasadniczo są trzy główne przyczyny. Pierwszą z nich jest długotrwałe przyjmowanie ACTH w procesie leczniczym innych chorób, takich jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów czy też astma oskrzelowa. Drugim głównym powodem występowania zespołu jest hiperkortyzolizm zależny od ACTH, mający swe podłoże w guzach przysadki wydzielającej ACTH lub też wydzielanie się ACTH z guzów hormonalnie czynnych. Trzecim aktywatorem zespołu Cushinga jest hiperkortyzolizm niezależny od ACTH, wywołany przerostem nadnercza lub też umiejscowieniem się guzów nowotworowych w nadnerczu.